2014-10-28

W grudniu 2013 roku zostały wprowadzone zmiany w systemie emerytalnym. Jedną z kluczowych zmian, poza możliwością podjęcia decyzji czy zostać w OFE, czy też odprowadzać składki do ZUS, była regulacja  dotycząca wypłaty środków zgromadzonych w OFE w związku z osiągnięciem wieku emerytalnego.

Zgodnie z Ustawą środki zgromadzone na rachunku w otwartym funduszu emerytalnym będą systematycznie przekazywane do ZUS, przez 10 lat poprzedzających moment osiągnięcia przez ubezpieczonego wieku emerytalnego. W przypadku, gdy OFE otrzyma od ZUS informację o ukończeniu przez ubezpieczonego wieku o 10 lat niższego od obowiązującego dla tej osoby wieku emerytalnego, dokonuje umorzenia co miesiąc określonej liczby jednostek zgromadzonych na rachunku członka. Oznacza to, że co miesiąc na subkonto w ZUS przekazywana będzie kwota odpowiadająca określonej liczbie jednostek rozrachunkowych zgromadzonych do tej pory przez członka OFE. Jest to iloraz liczby tych jednostek i wyrażonej w miesiącach różnicy między wiekiem emerytalnym ubezpieczonego, a jego wiekiem w dniu dokonywania umorzenia.

Rozliczenia między ZUS a OFE odbywać się będą w taki sposób, aby w miesiącu ukończenia wieku emerytalnego przez danego ubezpieczonego wszystkie jednostki rozrachunkowe zostały przeniesione z rachunku członka OFE do ZUS. W związku z przekazaniem środków zgromadzonych na rachunku członka OFE na fundusz emerytalny ustanie członkostwo w OFE.

ZUS do 10 dnia kalendarzowego każdego miesiąca, w którym dany ubezpieczony osiągnie lub osiągnął wiek niższy o 10 lat od wieku emerytalnego, informuje o tym ubezpieczonych OFE podając między innymi datę zaprzestania odprowadzania składek do OFE.

OFE, po otrzymaniu w/w informacji ma czas do 5. dnia roboczego następnego miesiąca na dokonanie pierwszego umorzenia, a następnie w ciągu 2 dni roboczych od dnia umorzenia OFE zobowiązane jest przekazać środki odpowiadające wartości umorzonych jednostek rozrachunkowych na wskazany przez ZUS rachunek bankowy.

Gdy ubezpieczony osiągnie wiek emerytalny, OFE powinno umorzyć wszystkie pozostałe na rachunku ubezpieczonego jednostki rozrachunkowe a wartość jednostek przekazać na rachunek bankowy wskazany przez ZUS.

Warto podkreślić, że umorzenie zaczynać się będzie od najwcześniej zapisanych na rachunku ubezpieczonego jednostek rozrachunkowych.  

Co dzieje się, gdy członek funduszu znajdujący się w wieku 10 lat niższym niż wiek emerytalny dokona zmiany OFE? W takiej sytuacji nowe OFE jest informowane przez ZUS, w dniu dokonania zmiany OFE w Centralnym Rejestrze Członków OFE. Pierwsze środki są przekazywane już przez nowy fundusz, poczynając od środków za miesiąc, w którym ZUS dokonał zmiany w Centralnym Rejestrze Członków OFE.

Omówione zmiany mają wejść w życie 31 października 2014 r. razem z Rozporządzeniem Rady Ministrów w sprawie terminu, sposobu i trybu przekazywania środków zgromadzonych na rachunku członka otwartego funduszu emerytalnego na fundusz emerytalny Funduszu Ubezpieczeń Społecznych w związku z ukończeniem przez ubezpieczonego wieku niższego o 10 lat od wieku emerytalnego.

 

Komentarz dla Forsal.pl