Wykaz i omówienie najnowszych zmian w prawie - eksperci Finat analizują wprowadzone zmiany i porównują je ze statusem prawnym obowiązującym przed wdrożeniem zmian. Szczególnie polecamy zapoznanie się z projektem rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie okresowej oraz okresowej porównawczej stopy zwrotu otwartego funduszu emerytalnego.
1. Projekt Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej zmieniające rozporządzenie w sprawie określenia dowodów stanowiących podstawę przyznania i wypłaty zasiłków z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa
Źródło: http://legislacja.rcl.gov.pl/docs//508/168780/168782/168783/dokument78974.pdf
W związku z nowelizacją Kodeksu pracy w zakresie urlopów macierzyńskich MPiPS uznał za celowe dokonanie zmian w zakresie dowodów dokumentujących podstawę do przyznania i wypłaty zasiłków w razie choroby i macierzyństwa oraz zmian w zakresie druku ZUS Z-3 – Zaświadczenie płatnika składek.
Do głównych zmian należy wskazanie w zaświadczeniu wystawianym do udokumentowania podstawy przyznania i wypłaty zasiłku macierzyńskiego ubezpieczonemu ojcu dziecka poza okresem pobierania zasiłku macierzyńskiego przez matkę dziecka, okresem przysługującego jej zasiłku, także informacji o wysokości w jakiej zasiłek przysługiwałby matce. Z drugiej strony – także wysokość zasiłku będzie podawana w zaświadczeniu płatnika zasiłku, w sytuacji gdy zasiłek macierzyński w okresie bezpośrednio poprzedzającym okres objęty wnioskiem pobierany był przez drugiego z rodziców. W zaświadczeniu wskazana będzie także liczba części wypłaconego zasiłku.
W zaświadczeniu płatnika podawać będzie się także informację o liczbie części wypłaconego zasiłku za okres ustalony przepisami KP jako okres dodatkowego urlopu macierzyńskiego albo dodatkowego urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego – gdy mamy do czynienia z ubezpieczonym niebędącym pracownikiem.
Rozporządzenie wprowadza także zmiany w kwestii dowodów w sytuacji, gdy dziecko nie otrzymało jeszcze imienia – możliwe będzie dopuszczenie jako dowodu do przyznania zasiłku opiekuńczego zaświadczenia wystawionego przez szpital nie zawierającego imienia i nazwiska dziecka. Uzupełniono także sposób dokumentowania uprawnień do zasiłku opiekuńczego z tytułu opieki nad zdrowym dzieckiem w wieku do lat 8 w przypadku nagłego zamknięcia klubu dziecięcego, choroby niani lub dziennego opiekuna sprawującego opiekę nad dzieckiem.
Przewidywany termin wejścia w życie rozporządzenia to dzień następujący po dniu ogłoszenia.
2. Projekt Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej zmieniający rozporządzenie w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy
Źródło: http://legislacja.rcl.gov.pl/lista/508/projekt/174578/katalog/174607
Projekt rozporządzenia wprowadza możliwość złożenia przez pracownika oświadczenia, stanowiącego dowód usprawiedliwiający jego nieobecność w pracy w razie nieprzewidzianego zamknięcia klubu dziecięcego, choroby niani lub dziennego opiekuna sprawującego opiekę na dzieckiem zdrowym w wieku do lat 8.
Przewidywany termin wejścia rozporządzenia w życie to dzień następujący po dniu ogłoszenia.
3. Rozporządzenia w sprawie wystawiania faktur
Źródło: http://legislacja.rcl.gov.pl/docs//502/178894/178925/dokument94076.pdf
Rozporządzenie wprowadza przypadki, w których faktury mogą zawierać zakres danych węższy niż wskazany w art. 106e ustawy o podatku od towarów i usług oraz zakres tych danych. Przypadki, których dotyczą to przede wszystkim sytuacje wskazane w art. 43 ust. 1 pkt 2-6, 8-36, art. 82 ust. 3. Rozporządzenie wskazuje także sposób przeliczania wykazywanych na fakturach kwot w walutach obcych, stosowany do określenia podstawy opodatkowania inny niż określony w art. 32a ust. 1, a także późniejsze niż określone w art. 106 i ustawy terminy wystawiania faktur.
Rozporządzenie weszło w życie z dniem 1 stycznia 2014 r.
4. Ustawa o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw
Źródło: http://legislacja.rcl.gov.pl/lista/2/projekt/175982/katalog/176008
Podstawową zmianą jest propozycja rozszerzenia kręgu podmiotów podlegających obowiązkowemu ubezpieczeniu emerytalnemu i rentowemu o osoby, które są członkami rad nadzorczych. W takiej sytuacji podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie społeczne stanowiły przychód otrzymywany z tytułu pełnienia funkcji członka rady nadzorczej, a jako płatnik składek funkcjonowałby podmiot, w którym działa rada nadzorcza. Przyjęto, że członkowie rad nadzorczych będą podlegać obowiązkowemu ubezpieczeniu społecznemu bez względu na to czy podlegają temu ubezpieczeniu z innego tytułu.
Pojawiła się także propozycja aby objąć ubezpieczeniem z tytułu wykonywania umowy zlecenia, w przypadku posiadania przez jeden podmiot kilku tytułów do ubezpieczenia. Projekt zakłada rozszerzenie obowiązku ubezpieczeń w przypadku wykonywania umowy zlecenia z inną aktywnością zawodową oraz wykonywania pracy na podstawie kilku umów zlecenia. Przy czym zasada kumulacji tytułów miałaby zastosowanie, gdy podstawa składek na ubezpieczenie społeczne będzie niższa od minimalnego wynagrodzenia w danym miesiącu.
Prognozowany termin wejścia w życie ustawy – pierwszy dzień miesiąca następującego po upływie 3 miesięcy od dnia ogłoszenia.
5. Rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie określenia maksymalnej części aktywów otwartego funduszu emerytalnego, jaka może zostać ulokowana w poszczególnych kategoriach lokat
Źródło: http://legislacja.rcl.gov.pl/lista/3/projekt/194408/katalog/194443
Rozporządzenie określa poszczególne kategorie aktywów, w które mogą lokować ofe, z zaznaczeniem górnych limitów dokonywanych przez ofe inwestycji.
Rozporządzenie powinno było wejść w życie z dniem 1 lutego 2014 r. Natomiast nadal trwają nad nim prace.
6. Projekt rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie zaniechania poboru podatku dochodowego od niektórych dochodów podatników podatku dochodowego od osób prawnych
Źródło: http://legislacja.rcl.gov.pl/lista/502/projekt/197734/katalog/197742
Projekt zakłada zaniechanie w okresie od 01.01.2014 r. do 31.12.2015 r. poboru podatku dochodowego od osób prawnych przez banki krajowe oraz SKOK-i, z tytułu udzielonej im przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny dotacji.
Przewidywany termin wejścia w życie rozporządzenia to upływ 14 dni od dnia ogłoszenia.
7. Projekt ustawy o zmianie ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych
Źródło: http://legislacja.rcl.gov.pl/lista/2/projekt/170700/katalog/170708
Proponowana zmiana w ustawie dotyczy art. 211 ust. 1 i dotyczy wskazania, że reemitowanie utworów następować będzie wyłącznie na podstawie umowy zawartej z właściwą organizacją zbiorowego zarządzania prawami autorskimi. Z zastrzeżeniem, że pojęcia tego nie stosuje się do utworów własnych nadawcy oraz utworów, których twórca lub jego następca prawny przeniósł na nadawcę prawo reemitowania.
Zmiana związana jest z dostosowaniem ustawy do regulacji UE.
Ustawa ma wejść w życie po upływie 14 dni od ogłoszenia.
8. Projekt rozporządzenia w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług
Źródło: http://legislacja.rcl.gov.pl/lista/502/projekt/181198/katalog/181223
Ustawodawca proponuje wprowadzenie przepisów wykonawczych do ustawy o VAT i doprecyzowanie w nich m.in. miejsca świadczenia usług czy przypadków gdy kwota podatku naliczonego może być zwrócona podmiotom dokonującym nabycia towarów i usług.
Rozporządzenie miało wejść w życie z dniem 1 stycznia 2014 r., jednakże nadal trwają nad nim prace.
9. Projekt rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie wzorów formularzy zgłoszeń identyfikacyjnych i zgłoszeń aktualizacyjnych
Źródło: http://legislacja.rcl.gov.pl/lista/502/projekt/191524/katalog/191532
Na podstawie tego rozporządzenia zmienione miałyby zostać formularze NIP-2, NIP-7, ZAP-3, NIP-2/A, NIP-D.
Rozporządzenie miało wejść w życie z dniem 1 stycznia 2014 r., jednakże nadal trwają nad nim prace.
10. Projekt rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie okresowej i okresowej porównawczej stopy zwrotu otwartego funduszu emerytalnego
Źródło: http://legislacja.rcl.gov.pl/lista/502/projekt/201073/katalog/201081
Rozporządzenie określa szczegółowy sposób ustalania okresowej stopy zwrotu ofe oraz okresowej porównawczej stopy zwrotu ofe, zasad zaokrąglania tych wartości, sposób i termin zawiadamiania KNF przez ofe o wysokości okresowej stopy oraz sposób i termin podawania tej informacji na stronie internetowej oraz sposób i termin ogłaszania okresowej stopy zwrotu oraz okresowej porównawczej stopy zwrotu.
Rozporządzenie wskazuje wzór, według którego ustala się okresową stopę zwrotu, a także okresową porównawczą stopę zwrotu.
W rozporządzeniu wskazano także, że w każdym dniu wyceny fundusz ustalać ma wysokość dziennej, tygodniowej, miesięcznej, kwartalnej, półrocznej i rocznej okresowej stopy zwrotu wyliczonej na podstawie wzoru. Następnie, po ustaleniu tych wysokości, najpóźniej do godz. 9:30 następnego dnia wyceny winien przekazać te informacje organowi nadzoru według wzoru stanowiącego załącznik do Rozporządzenia, za pomocą środków komunikacji elektronicznej, a także zamieścić te informacje na ogólnodostępnej stronie internetowej, również według wzoru.
Na każdy dzień wyceny z kolei, organ nadzoru ustala analogiczną wysokość okresowej porównawczej stopy zwrotu i podaje je do publicznej wiadomości w określony w Rozporządzeniu sposób.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.