W dniu 10 września 2013r. rządy Polski i USA parafowały Umowę międzyrządową IGA, która ma zostać zawarta w związku z amerykańską ustawą Foreign Account Tax Compliance Act (FATCA). Zgodnie z FATCA instytucje finansowe będą miały obowiązek raportować do organów skarbowych informacje o swoich klientach, którzy są amerykańskimi rezydentami podatkowymi. W pracach wdrożenia zapisów umowy na rynek funduszy inwestycyjnych w Polsce uczestniczy PKO BP Finat.
Ustawa, którą uchwalono w Stanach Zjednoczonych w marcu 2010 roku - reguluje zasady walki z unikaniem opodatkowania przez rezydentów podatkowych USA, posiadających środki na zagranicznych rachunkach bankowych, czy też inwestycyjnych. Niestosowanie się do regulacji będzie skutkowało potrąceniem i odprowadzaniem do amerykańskiego urzędu skarbowego podatku pobieranego u źródła w wysokości 30 proc. wartości każdej płatności z amerykańskiego źródła dochodu. Aby uniknąć tych sankcji polskie instytucje finansowe, w tym spółki z Grupy Kapitałowej PKO Banku Polskiego, prowadzące rachunki lub uzyskujące płatności z tytułu inwestycji amerykańskich rezydentów podatkowych, będą musiały wdrożyć mechanizmy:
- wyszukiwania określonych informacji na temat swoich klientów i kontrahentów,
- raportowania nt. podatników amerykańskich.
Najważniejszym powodem ujawniania informacji o rachunkach zagranicznych dla celów podatkowych jest utworzenie zestawu środków, procedur i narzędzi służących do skoordynowanego działania, który łączyłby środki ochronne lub sankcje wobec krajów, które prowadzą nieuczciwą konkurencję podatkową, z zachętami dla tych krajów motywującymi do zaprzestania takich praktyk – podkreśla Dorota Kowalska, Dyrektor Biura Rozliczeń i Kontroli w PKO BP Finat.
Przygotowanie rekomendacji
W Grupie Kapitałowej PKO Banku Polskiego realizowany jest projekt „Ustawa o ujawnianiu informacji o rachunkach zagranicznych – Foreign Account Tax Compliance Act - FATCA”. Celem jego I etapu (zakończył się w maju 2014 roku) było wypracowanie planu działania w zakresie regulacji FATCA po uprzednim rozpoznaniu procesów i produktów oferowanych przez Spółki Grupy. Analizowane było także prawodawstwo polskie i ukraińskie w kontekście FATCA. Rola PKO BP Finat na tym etapie projektu polegała na:
- przeprowadzeniu analiz koniecznych zmian w systemach operacyjnych Finat, w celu umożliwienia raportowania rezydentów amerykańskich lub tzw. klientów opornych,
- aktywnym uczestnictwie w pracach w ramach Grupy Kapitałowej, polegającym na opiniowaniu projektów rozporządzeń i raportów,
- wdrożeniu rozwiązań systemowych,
- rozpoczęciu raportowania do wskazanej instytucji w terminie określonym w Regulacjach.
Dodatkowo PKO BP Finat uczestniczył w pracach Zespołu Roboczego w ramach IZFiA (Izba Zarządzających Funduszami i Aktywami).
Wdrożenie zmian
II etap projektu ma przygotować procesy Banku oraz spółek z GK w zakresie sprawozdawczości, aby były zgodne z zapisami regulacji. W tym etapie PKO BP Finat skupi się m.in. na przeprowadzeniu analiz koniecznych zmian w systemach operacyjnych Finat, wdrożeniu ich i zapewnieniu możliwości raportowania do wskazanej instytucji w terminie określonym w regulacjach.
Liczba jurysdykcji, które podpisały porozumienia w sprawie FATCA | Liczba jurysdykcji, które osiągnęły porozumienia w sprawie FATCA i wyraziły zgodę na jej zawarcie (w najbliższym czasie) |
39 | 62 (w tym Polska) |